Hodowla owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki

Jedna z ras psów, należąca do grupy psów typu pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowany do sekcji psów molosowatych w typie górskim. buran, owczarek środkowoazjatycki, Sławomir Matwiej

Pochodzenie i użytkowość

Jest to jedna z najstarszych ras na świecie. Źródła podają, że rasa liczy sobie ok. 4000 - 5000 lat. Jedna z teorii głosi, że owczarek środkowoazjatycki jest protoplastą mastifa tybetańskiego inna, że wywodzi się właśnie od niego. Teoria ta nie została definitywnie potwierdzona. Pochodzi z rejonów Kazachstanu, Turkmenistanu, Kirgizjii, a także Uzbekistanu. Wykorzystywany do pilnowania licznych stad zwierząt hodowlanych, należących do ludów środkowej Azji, współcześnie staje się coraz mniej powszechny. Ma to związek z zanikiem na tamtych terenach typowo pasterskiego stylu życia. Doceniono także jego zdolność do pracy z człowiekiem w służbie np: policyjnej.

Ciekawostki

Występuje wiele odmian tej rasy, zarówno w związku z umaszczeniem, budową czy strukturą włosa. Niezależnie od regionu występowania, pies ten jest doskonale przystosowany do trudnych warunków klimatycznych, jak i terenowych środkowej Azji. Na obszarach stepowych, aby uzyskać osobniki szybsze i o lżejszej budowie krzyżuje się owczarki z chartami.

©2009 Robert Głodek