Hodowla owczarka środkowoazjatyckiego

Skąd zainteresowanie akurat tą rasą?

Hodowla owczarka środkowoazjatyckiego - Sławomir Matwiej To rodzinne. Zawsze miałem kontakt z psami. Mój dziadek miał hodowlę bernardynów. Dwadzieścia parę lat temu, gdy po raz pierwszy zobaczyłem owczarka kaukaskiego, rasa ta zafascynowała mnie. Ale prawdziwe zainteresowanie wzbudziły dopiero owczarki środkowoazjatyckie – ich historia, umiejętności. Są to psy ponadprzeciętne.

Od kiedy je hodujesz?

Już w latach 80-tych miałem owczarki kaukaskie, nierodowodowe – wykorzystywane jako psy użytkowe, do stróżowania. Hodowlę owczarka środkowoazjatyckiego mam od ośmiu lat.

Masz jakiegoś faworyta w swej hodowli?

Wszystkie zwierzęta są jednakowo traktowane. Nie ma psów na drugim czy trzecim miejscu. Wszystkie mają takie same miejsce. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, niektóre psy wymagają większej uwagi.

Plusy i minusy takiej hodowli.

Plusy przy profesjonalnej hodowli toHodowla owczarka środkowoazjatyckiego - Sławomir Matwiej przede wszystkim satysfakcja z wygranej na wystawach np. klubowych. Cieszy również sukces psa, który został przeze mnie wyhodowany, ale teraz należy do kogoś innego. Poza tym jest to zajęcie odstresowujące. Jeśli podejdziesz z sercem i z miłością do tych zwierzaków, one potrafią się odwdzięczyć. Nie są fałszywe, nie oszukują. Do minusów należy zaliczyć te chwile, kiedy musisz pożegnać się ze zwierzęciem. Nie dlatego, że go komuś sprzedajesz, ale dlatego, że choruje i trzeba go uśpić. Kolejna sprawa to zawiść i zazdrość innych hodowców, którzy nie potrafią z godnością przegrać.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się człowiek pragnący hodować takie psy?

Przede wszystkim powinien poznać historię rasy, popytać hodowców, przyjrzeć się, jakie warunki są potrzebne do hodowli. Trzeba uświadomić sobie czy charakter potencjalnego hodowcy jest w zgodzie z charakterem psa. Inne cechy przejawia hodowca jamników, a inne hodowca azjatów. Owczarek azjatycki to pies o specyficznej psychice. Hodowla owczarka środkowoazjatyckiego - Sławomir Matwiej Są to zwierzęta ze swej natury bardzo oszczędne, nie wymagają jakiejś szczególnej opieki – codziennego czesania, specjalnej diety. Potrzebują dużych przestrzeni, nie można go trzymać w małych boksach, czy na uwięzi.

Dawniej były to psy głównie pasterskie. Jaką rolę spełniają dziś?

Służą głównie jako psy stróże na posesjach, obiektach przemysłowych. Chyba tylko na terenach rdzennych, republikach, pełnią jeszcze swoją pierwotną rolę – czyli są psami pasterskimi. Zdarzają się też sytuacje, kiedy są traktowane jako maskotki. Bywają śmieszne sytuacje, np. na jedną z tegorocznych wystaw przyjechała pani, która owczarka środkowoazjatyckiego czesała, przycinała mu włoski, psikała go jakimiś dezodorantem.

Co sądzisz o nielegalnych walkach psów i hodowli zwierząt pod walki?

Wszystko zależy od człowieka.Hodowla owczarka środkowoazjatyckiego - Sławomir MatwiejOsobiście uważam, że tym różnimy się od psów i innych zwierząt, że oprócz mózgu mamy rozum. Ludzie potrafią zniszczyć wszystko, z premedytacją używając do walk owczarki środkowoazjatyckie. To psy, które nie zabijały bez powodu, ale ludzie zaczęli je zmuszać do tego, wietrząc na tym niezły interes. Pod walki specjalnie krzyżuje się owczarka środkowoazjatyckiego z pittbullem. Moje psy nie brały i nie będą brały udziału w walkach.

©2009 Robert Głodek